Zamrażanie owoców letnich

Zamrażanie jest jednym z najkorzystniejszym sposobów na utrwalenie żywności. Pozwala w maksymalnym stopniu zachować odżywcze i dietetyczne walory świeżych produktów.

Sezon letni obfituje bogactwem różnorodnych smaków. Wykorzystujemy owoce rzecz jasna na bieżąco do wielu potraw, deserów oraz przetworów. Ale warto jednak pomyśleć o zimie i przygotować małe zapasy mrożonych witamin.


Zanim zamrozimy owoce warto zapoznać się z kilkoma "złotymi regułami zamrażania":
- zamrażaj owoce tylko najwyższej jakości- przede wszystkim świeże! Przechowywanie niepełnowartościowych produktów to tylko strata miejsca w zamrażarce.
- pomyśl o odpowiednim opakowaniu- nie przepuszczających wilgoci (przed zamknięciem usuń z opakowania jak najwięcej powietrza)
- opisz zawartość mrożonych pakunków i wpisz daty!
- przestrzegaj określonego czasu przechowywania.

AGREST
Najlepiej zamrażać owoce agrestu lekko niedojrzałe. Można go zamrozić w całości, jako duszone lub zalane syropem.
Owoce umyć w zimnej wodzie i najpierw zamrozić na tacy, dopiero jak stwardnieją przesypać do woreczków. Opisać opakowanie i włożyć do zamrażarki.
Jeżeli chcemy przechowywać je zalene w syropie lub jako duszone to koniecznie należy usunąć ogonki owoców (zalane w syropie: proporcje: 175g cukru na 45 dag ogrestu). W takiej formie należy umieścić owoce w twardym pojemniku.
Czas przechowywania: 12 miesięcy

JEŻYNY
Zamrażamy owoce dojrzałe, o głębokim czarnym kolorze. Unikaj miękkich, przejrzałych oraz niedojrzałych owoców. Można je zamrażać podobnie jak agrest: w całości, jako duszone lub zalane syropem.
Sposób zamrażania analogiczny jak wyżej (proporcje: 100-175 g cukru na 450 g owoców).
Czas przechowywania: całe owoce 12 miesięcy, puree 8 miesięcy

MALINY
Do mrożenia wybieramy maliny dojrzałe (kształtne, zdrowe, nie przejrzałe). Najzdrowsze zamrażaj w całości. Te lekko przejrzałe można zamrozić w postaci puree (100 g cukru na 450 g owoców- maliny na puree najpierw przetrzeć przez sito aby usunąć pestki).
Całe owoce można zamrozić luzem lub w cukrze. Sposób zamrażania analogiczny jak wyżej (proporcje: 100-175 g cukru na 450 g owoców).
Czas przechowywania: całe owoce 12 miesięcy

GRUSZKI
Do mrożenia wybieramy owoce dojrzałe (twarde, nie przejrzałe)
Owoce obrać, pokroić na mniejsze kawałki, usunąć pestki. Następnie gototwać w wodzie z cukrem około minuty. Dodać odrobinę kwasku cytrynowego lub soku z cytryny (zapobiega to ściemieniu). Wystudzone owoce przełożyć do sztywnych opakowań. Opisać i włożyć do zamrażarki.
Czas przechowywania: 8 miesięcy

MORELE
Zamrażamy twarde, dojrzałe, jędrne owoce (najlepiej równo zabarwione). Można je zamrażać: w cukrze, jako duszone, w syropie lub jako puree.
Owoce umyć, wytrzeć (można obrać ale niekoniecznie), przekroić na połowy i usunąć pestki. Lekko skropić sokiem z cytryny.
Morele w cukrze mieszamy w poporcji: 225 g na 1 kg owoców. Przechowujemy w sztywnych pojemnikach lub polietylenowych torkach. Pamiętajmy o opisaniu opakowania.
Duszone: owoce obrać, wyjąć pestki i dusić aż będą miękkie- 100 ml wody na każdy kilogram owoców (wodę lekko cukrujemy). Wystudzone,  przekładamy do sztywnych pojemników.
Puree: zmiksować obrane, ugotowane owoce (lub przetrzeć przez sito).
W syropie: Kawałki owoców zalać średnio mocnym syropem z cukru i wody. Przechowywać w sztywnym pojemniku.
Pamiętajmy o opisaniu opakowania.
Czas przechowywania: 12 miesięcy

POŻECZKI
Zamrażamy okrągłe, dojrzałe, jędrne owoce (unikajmy pomarszczonych, przejrzałych lub zduszonych). Można je zamrażać: całe, w cukrze, jako duszone, jako puree lub jako sok.
Owoce oddzielić od szpulek.
Całe owoce: Owoce umyć w zimnej wodzie i najpierw zamrozić na tacy, dopiero jak stwardnieją przesypać do woreczków. Opisać opakowanie i włożyć do zamrażarki.
W cukrze: owoce posypać cukrem (proporcje 100-175 g cukru na 450 g pożeczek)
W syropie: owoce wsypać do twardych pojemników i zalać syropem (nasycenie według upodobania).
Duszone: gotować w minimalnej ilości wody, dodać cukru do smaku, wystudzić, przełożyć do pojemników.
Puree: tj. duszone, następnie przepuścić przez sito lub zmiksować (w celu usunięcia pestek)
Sok: na sok najlepiej nadają się czarne pożeczki. Owoce zalać wodą (tak aby je przykryła), gotować, przetrzeć przez sito lub zmiksować, odcedzić przez gazę (wtedy otrzymujemy klarowny sok). Przelać do pojemników.
Czas przechowywania: 12 miesięcy, puree 8 miesięcy

TRUSKAWKI
Zamrażamy  dojrzałe, zdrowe owoce.
Usunąć listki, umyć, wysuszyć. Można je mrozić całe, pokrojone lub zmiksowane.
Zamrażamy owoce na tacy, gdy będą już twarde możemy przesypać do pojemników lub torebek.
W cukrze: przesypane owoce do pojemników posypujemy cukrem (proporcje: 100 g cukru na 450 g owoców).
Czas przechowywania: 12 miesięcy


W opracowaniu tego posta pomogła mi książka "Co i jak zamrażać.. A można wszystko!"- Carol Bowen, Świat Książki

Tradycyjna Kuchnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz