18 najczęściej popełnianych błędów kulinarnych

Nieważne, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym  kucharzem jest jedna wspólna rzecz: wszyscy popełniamy błędy w kuchni.


A ile z tych gaf przydarzyło się Tobie?





1. Nie czytamy całego przepisu kulinarnego w całości i dokładnie, pomijając kluczowe szczegóły

2. Pieczemy ciasto z zimnych składników tj. mleko, masło, jaja, nabiał zamiast z temperatury pokojowej- powoduje powstanie gęstych, twardych wypieków.


3. Używamy za mały garnek do gotowania makaronu- dodając zbyt dużo makaronu do małego garnka stosunek wody do ilości makaronu jest za mały, co powoduje, że woda obniża swoją temperaturę i przestaje wrzeć. Efekt: powstały makaron jest „gumowaty” i mało sprężysty

pasta

4. Zamieniamy składniki przepisu na mniej kaloryczne lub bardziej „fit”- często chcąc „odchudzić” przepis na własną rękę zamieniamy kluczowe składniki : np. cukier na słodzik, mąkę pszenną na pełnoziarnistą (np. typ 1000!), śmietanę jogurtem… wymieniać można wiele podobnych przykładów, a efekty takich modyfikacji są często katastrofalne…

5. Ubijamy białko do ciasta, do którego dostała się odrobina żółtka- efekt białko nigdy nie ubije się prawidłowo, nawet jeżeli dostanie się do niego odrobina żółtka,  a danie w efekcie nie będzie takie jakie oczekiwaliśmy

6. Przechowujemy pomidory w lodówce, co powoduje, że stają się miękkie, popękane i bez wyrazistego smaku



7. Gotujemy zamiast dusić, w efekcie dostajemy twarde, suche i niearomatyczne potrawy.

8. Zważona śmietana w zupie lub grudki z mąki- powstają gdy zbyt szybko łączymy gorące z zimnym. Aby nie doprowadzić do zważenia i powstania grudek najlepiej odlać część zupy, zabielić w osobnym pojemniku, roztrzepać i powoli dodać do zupy. Następnie lekko zagotować.

9. Zbyt długo gotujemy, pieczemy, smażymy- często boimy się, że nasze potrawy będą niedogotowane, surowe.. Chcąc tego uniknąć zbyt długo je przygotowujemy, co w efekcie daje odwrotny rezultat: potrawy są suche, twarde albo rozmoknięte- jednym słowem nieapetyczne.

10. Słabo rozgrzana patelnia- aby właściwie usmażyć warzywa czy mięso patelnia musi być najpierw porządnie rozgrzana. W przeciwnym wypadku potrawy nie będą chrupiące, ani apetyczne i będą przywierać do patelni.


11. Przygotowujemy mięso i nie dajemy mu czasu na tzw. Odpoczynek, czyli przedostanie się soków, smaków i aromatów w głąb mięsa (dotyczy to głównie wieprzowiny)

12. Gotujemy, grillujemy mięso po wyjęciu bezpośrednio z lodówki- efekt: nierównomierne gotowanie mięsa- wnętrze surowe, podczas gdy na zewnątrz jest spieczone/ lub przegotowane. Mięso gotuje się znacznie bardziej równomiernie, jeśli pozwoli mu się poleżeć w temperaturze pokojowej przez 15 - 30 minut


13. Solimy mięso wołowe przed pieczeniem czy gotowaniem, co powoduje że po upieczeniu jest twarde i nieapetyczne. Aby było kruche i smaczne potrawę dosalamy dopiero pod koniec.

14. Dosalamy zupę na samym początku co powoduje, że brakuje jej aromatu i smaku. Sól nie pozwoli uwolnić jarzynom i innym składnikom całego swojego aromatu.

15. Gotujemy warzywa o różnym pH- przykład to gotowanie zupy ogórkowej: kwaśne ogórki dodaje się dopiero, gdy ziemniaki w pełni się ugotują. W przeciwnym razie będą twarde, bo różnica odczynu uniemożliwi ziemniakom ugotowanie się do miękkości.


16. Otwieramy drzwiczki piekarnika podczas pieczenia ciasta- straty ciepła, w efekcie zakalec lub nierównomierne wypieczenie

17. Odchodząca panierka z mięsa- aby temu zapobiec należy obtoczyć mięso najpierw w mące albo wysuszyć ręcznikiem papierowym, a następnie moczyć w jajku i w panierce 

18. Gorzka fasolka po bretońsku powstaje gdy zbyt wcześnie dodamy majeranek, dlatego najlepiej dodawać go pod koniec gotowania



Tradycyjna Kuchnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz