Co oznaczają kody na jajkach? Nie daj się oszukać!

Czy wiesz, że przeciętny Polak zjada średnio ok. 160 jaj w ciągu roku (w różnej postaci)? Podobną ilość zjadają mieszkańcy miasta i wsi. Dlatego warto dowiedzieć się skąd tak naprawdę pochodzą i czy deklarowana I klasa na opakowaniach jest bliska prawdy?

Otóż nie ! Okazuje się, że pomimo deklarowanej I klasy, najlepszej jakości i innych pustych sloganów w środku opakowań znajdują się jajka oznaczone cyferką 3... A no właśnie o co tak naprawdę chodzi w tych kodach?Wymogi UE nakazują kodowanie każdego sprzedawanego jajka według następującego ciągu znaków w formacie: X-YY-AABBCCDD. Wyczytać  z niego można wiele na temat jakości jajka i warunków, w których było zniesione.

Najważniejszą wartością jest pierwsza cyfra (X), która oznacza sposób, w jaki hodowane są kury:

0 = ekologiczna produkcja jaj (kury żyją na wolnym wybiegu, karmione są trawą i ekologiczną karmą bez dodatków chemicznych)

1 = jaja z wolnego wybiegu (oprócz kurnika musi znajdować się na zewnątrz osobne miejsca dla kur z ciągłym dostępem do kąpieli w piasku, grzędy. Są także karmione paszą)

2 = chów ściółkowy (kury mogą przemieszczać się w ciasnych oborach)

3 = chów klatkowy (sposób hodowli uważany za nieetyczny w wielu krajach UE. Kury żyją w tak ciasnych klatkach, że hamuje to ich wzrost, faszerowana są antybiotykami, nie mają możliwości obracania, poruszania, rozprostowywania skrzydeł. Aby nie raniły się nawzajem obcina im się również dzioby)

YY- symbol kraju, z którego pochodzą jajka
AA -  kod województwa
BB – kod powiatu
CC – kod zakresu działalności
DD – kod firmy

* Na bazarach i targach dostępne są jajka nieoznakowane czyli takie, które pochodzą z gospodarstw, w których hoduje się do 50 kur. Pamiętaj jednak, że takie jajka powinny posiadać pisemną informację o pochodzeniu i datę przydatności do spożycia.

Podsumowanie i wyciągnięcie wniosków chyba nie jest konieczne. Nie trzeba być ekologiem lub obrońcom praw zwierząt, aby zdecydowanie odrzucić jajka pochodzące z chowu klatkowego. Oczywiście, że idzie to w parze z ceną, ale wpływa również na smak i wartości odżywcze jajka. Nie łudźmy się, że jajka oznaczone cyferką 3 będą zdrowe, bo kura która je zniosła nigdy nie widziała trawy, lecz nafaszerowana jest chemikaliami i antybiotykami.

Tradycyjna Kuchnia