Smaczny i zdrowy… kurczak Zagrodowy!

O drobiu mówi się ostatnio dość dużo, szczególnie w kontekście jego naturalnego i bezpiecznego dla późniejszych konsumentów chowu. Zgodnie z obowiązującym prawem, drób powinien być „wolny” od antybiotyków i hormonów. Tylko taki jest zdrowy dla konsumentów. Mięso drobiowe dostarcza ludzkiemu organizmowi cenne białko, witaminy i składniki mineralne, a przy tym zawiera małe ilości tłuszczu. Warto więc włączać je do swojej diety?Dlaczego Zagrodowy?

Wszystkie dostępne na polskim rynku kurczaki są bezpieczne, gdyż podlegają surowym przepisom unijnym, zabraniającym podawania kurczętom podczas chowu hormonów, a stosowanie antybiotyków musi być naprawdę konieczne i udokumentowane. Niektórzy producenci posiadają stosowne certyfikaty, które możemy znaleźć na opakowaniach drobiu, a jeśli nawet takiego certyfikatu nie ma, i tak można być spokojnym. Bardzo wysokie kary za nieprzestrzeganie przepisów skutecznie zniechęcają hodowców do oszukiwania. Skoro więc wszystkie kurczaki ze sklepowych półek są bezpieczne, czemu kurczaki zagrodowe są lepsze? To proste – rosną w najbardziej ekologicznych warunkach. Mówiąc wprost – są najbliższe tym z babcinego podwórka. Kurczaki (i kaczki) zagrodowe chowane są na ekologicznie czystym Podlasiu – w  małych rodzinnych gospodarstwach. Czas przeznaczony na wzrost drobiu zagrodowego jest o połowę dłuższy niż czas wzrostu zwykłych kurcząt i kacząt. Jest to tzw. chów ekstensywny, którego głównym celem jest jakość, a nie ilość – jak to ma miejsce w przypadku chowu intensywnego. Ekologiczna pasza, składająca się wyłącznie z naturalnych składników pochodzenia roślinnego, bogatych w surowce mineralne i witaminy zapewnia właśnie tę jakość. Kurczak zagrodowy jest więc w 100% kurczakiem ekologicznym, dodatkowo wyróżnia się jakością: jest regularniej umięśniony, mniej otłuszczony (zawiera więcej białka), ma cieńszą skórę. Mięso takiego kurczaka jest z pewnością zdrowsze, bardziej delikatne i kruche. Polecane jest szczególnie dla dzieci oraz osób, preferujących zdrowa dietę.  

„Zagrodowy” to nie tylko produkt – to marka firmująca od ponad piętnastu lat drób wysokiej jakości dla wymagających konsumentów. Warto bliżej się zapoznać zarówno z marką jak i samymi produktami. Szczegóły dotyczące chowu kurcząt (i kaczek) zagrodowych można znaleźć na stronie: http://zagrodowy.pl/kurczak-zagrodowy-z-podlasia/o-marce/

Potrawy z kurczakiem

Delikatne, białe mięso, lekkie, zdrowe i do tego dobrze przyrządzone z pewnością będzie atutem niejednego przyjęcia czy choćby świątecznego obiadu. Ważne jest, aby wybierać przepisy na potrawy z kurczakiem, które pozwolą wydobyć jego walory smakowe i odżywcze. Wiele z nich (nie tylko na dania główne, ale i na zupy czy sałatki) znaleźć można właśnie na stronie „Zagrodowego z Podlasia”.

Szczególnie polecić należy kurczaka grillowanego z racji beztłuszczowej obróbki termicznej. Dzięki nowoczesnym urządzeniom można go przygotować także na grillu elektrycznym poza tradycyjnym „sezonem grillowym”. Oto przykładowy przepis:

Składniki:


około 500 g filetu z kurczaka (najlepiej zagrodowego), 200 ml jogurtu naturalnego, sól, pieprz, 1 łyżeczka curry w proszku, 1 łyżeczka słodkiej papryki, 2 drobno posiekane ząbki czosnku, 1 łyżeczka tymianku, 2 łyżeczki soku z cytryny.

Przygotowanie:


Umyte i osuszone filety kroimy na średniej grubości plastry. Pozostałe składniki łączymy ze sobą i mieszamy. Do tak powstałej marynaty wkładamy mięso i wstawiamy do lodówki na noc. Następnego dnia, po wyjęciu z marynaty, układamy na grillu i pieczemy, aż będzie rumiane. Można podawać z sałatą polaną jogurtem naturalnym lub ulubionym sosem.

Tradycyjna Kuchnia