Herbata po brytyjsku czy zwykła, tradycyjna bawarka?

Bawarka czy british tea? Czyli herbata z mlekiem... Kilka słów na temat różnic, historii i przyrządzania.



Zacznijmy od british tea, czyli podstawy angielskich śniadań.

Jedną z tradycji narodowych Anglików bez wątpienia jest picie herbaty. Sam sposób parzenia i picia bazuje na wysokogatunkowych czarnych mieszankach południowoazjatyckich. Charakteryzuje je ostry smak sporządzany na bazie herbat cejlońskich i indyjskich. Anglicy piją herbatę z mlekiem lub śmietanką. Cały proces przygotowania jest ściśle kontrolowany: począwszy od temperatury wody, od wyparzenia i wysuszenia czajniczka, następnie parzenia herbatki, odpowiednich proporcji wody i mleka itd...



Jak wygląda proces:
1. Herbatę zalewamy w czajniczku wodą o temperaturze około 98 stC- zaparzamy 5 minut.
2. Przygotowujemy filiżanki, które należy ogrzać i napełnić od 1/6 do 1/4 pojemności mlekiem.
3. Dolewamy herbatę do mleka (ponoć odwrotna kolejność jest przez Anglików uważana za ignorancję).

Jestem chyba angielską ignorantką, ponieważ nie mogę się przekonać do tej kolejności: mleko, herbata. Ja robię na odwrót: czyli najpierw herbata, później mleko :) Mimo to zachęcam do trzymania się oryginalnej receptury (prawdziwi smakosze herbaty ponoć wyczuwają zdecydowaną różnicę w smaku)


Czym zatem jest bawarka?

Współcześnie w Polsce bawarka to określenie na herbatę z mlekiem, parzoną na sposób angielski. Pochodzi prawdopodobnie z Francji (od fr. Bavaroise). W Polsce ta metoda wprowadzona została wcześniej od kawy. Na początku parzono słabą zieloną herbatę, podawaną ze śmietanką, z czasem wprowadzono jednak mocną, czarną herbatę, nasączaną arakiem z cytryną z dodatkiem śmietanki.
Dzisiaj w Polsce obowiązuje przepis, który zaleca szklankę zagrzanego mleka zmieszać z połową szklanki mocnego naparu czarnej herbaty.
Bawarka to również popularny w Polsce napój matek karmiących. Dziś jednak wiemy, herbata z mlekiem nie ma właściwości wspomagających laktację. Pomimo to, często nadal jest praktykowana.

Konkurs

Kontynuując rozważania na temat herbat zapraszam do wzięcia udziału w konkursie TET.
Weź udział w konkursie i wygraj podróż swojego życia – rejs żaglowcem dla dwóch osób po Morzu Śródziemnym. Do wygrania również: brytyjski oldtimer na weekend i lot balonem dla dwojga.

Co należy zrobić?
Wystarczy wejść na stronę http://www.tettea.com/survey-results/ , wypełnić ankietę dotyczącą Wielkiej Brytanii i herbacianych zwyczajów Polaków oraz odpowiedzieć na pytanie konkursowe.



Tradycyjna Kuchnia