Prawdy i mity o piciu wody

Woda jest niezbędna do życia. Każdy z nas to wie! Jednak na coś tak pozornie prostego, wręcz banalnego jak picie wody istnieje mnóstwo mitów i nieporozumień. 

Dowiedzmy się zatem, jak oddzielić mity od faktów o wodzie pitnej.1. Każdy musi pić minimum osiem szklanek wody dziennie.

Mit. 

Badania wykazały, że kobiety powinny wypijać około dwóch litrów lub ośmiu szklanek dziennie, a mężczyźni do trzech litrów lub dwunastu szklanek dziennie jakiegokolwiek płynu. Zatem nie chodzi tylko o wodę. Płyn mamy w kawie, herbacie, zupie, owocach itd…
Poza tym zbyt wiele czynników decyduje o tym, ile wody potrzeba naszemu organizmowi. Jeśli należymy do osób aktywnych to tracimy więcej wody poprzez pocenie się. W efekcie  zapotrzebowanie na płyny roście. Zależy również od innych czynników tj. pory roku, wieku, wagi, przyjmowanych leków i wiele innych.

2. Picie wody pomaga schudnąć.

Fakt. 

Samo picie wody nie powoduje utraty wagi, ale zdecydowania wspomaga ten proces. Picie większej ilości wody powoduje uczucie pełności, w efekcie rzadziej sięgamy po kaloryczne przekąski.  Badania wykazały także, że wypicie pół litra zimnej wody zwiększa tempo metabolizmu o prawie 30%. Najlepszym sposobem na walkę z nadmiarowymi kaloriami jest wprowadzenie zamiennika słodkich i kalorycznych napojów w postaci wody.


3. Powinniśmy pić tylko wodę niegazowaną

Mit

Woda gazowana, w przeciwieństwie do wody niegazowanej powoduje orzeźwienie, wpływając na lepsze samopoczucie gasząc pragnienie.
Woda gazowana nie szkodzi, a tylko w niektórych uzasadnionych przypadkach zdrowotnych może być niezalecana np. nadkwasota czy zaburzeniach trawienia. (O tym z czego powstaje i jak rodzić sobie z powstałymi dolegliwościami dowiedzieć się możecie na stronie ozoneo.pl)
Woda gazowana może mieć naturalną zawartość dwutlenku węgla, która przyczynia się do obniżenia pH wody, a w efekcie zabezpiecza ją przed rozwojem bakterii.

4. Nie wolno pić wody podczas posiłku

Mit.

Unikanie picia w czasie posiłku nie ma żadnego fizjologicznego uzasadnienia, co więcej, może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Niewątpliwie powinniśmy pić podczas posiłku wówczas kiedy mamy na to ochotę. Napełniając żołądek dodatkową ilością wody, czujemy się syci, w efekcie możemy „oszukać” swój organizm, zmniejszając ilość dostarczanych kalorii.


5. Odkwaszenie organizmu poprzez picie wody.

Fakt.

Zanieczyszczone środowisko, złe nawyki żywieniowe, życie w stresie pogarszają przemianę i przyswajanie materii. Organizm stara się zneutralizować i usunąć kwasy nagromadzone w procesie przemiany materii, do tego celu musimy dostarczyć z jedzeniem i piciem niezbędną ilość minerałów alkalicznych takich jak: potas, sód, wapno i magnez.
Niedobór tych minerałów powoduje zakwaszanie organizmu i co za tym idzie szybsze starzenie się organizmu i problemy zdrowotne.
W celu zmniejszenia kumulacji nieczystości kwasowych należy pić jonizowaną wodę alkaliczną, która ułatwia skraplanie pozostałości kwasowych i wydalanie poprzez nerki. Można ją otrzymać dzięki specjalnemu jonizatorowi. Woda alkaliczna jest o wiele bardziej wartościowa dla organizmu człowieka, ponieważ ma zbliżone do niego pH, neutralizuje wolne rodniki a także o wiele lepiej się absorbuje. Woda zjonizowana jest też lepiej dotleniona. Jonizator wody sprawia, że woda nabiera zdrowotnych i leczniczych właściwości. Regularne picie wody alkalicznej poprawia samopoczucie, pomaga eliminować choroby lub minimalizować ich skutki, a sam organizm zaczyna funkcjonować znacznie wydajniej.

6.  Podczas karmienia piersią należy pić więcej wody.

Fakt.

Mleko w 87% składa się z wody, dlatego ważne jest aby kobiety karmiące piersią utrzymywały wysoki poziom płynów w organizmie. Zaleca się picie dodatkowo około 1 litra/ dobę.

7. Nie ma znaczenia jaką wodę mineralną wybieramy

Mit.

W Polsce wytwarza się aż kilkaset rodzajów wód butelkowanych. Niestety w tej ilości jest tylko około 30 prawdziwych wód mineralnych oraz kilka wzbogaconych w składniki mineralne wód mineralizowanych. Powinniśmy jednak dobrać taką wodę, która uzupełni braki składników mineralnych w naszym organizmie. Szukając odpowiednich wód powinniśmy kierować się certyfikatami i badaniami producentów lub pić wodę zjonizowaną, wytworzoną za pomocą jonizatorów wody.


Tradycyjna Kuchnia