6 trików jak przetrwać święta w kuchni bez stresu

Nie ma co do tego wątpliwości, że Boże Narodzenie oprócz tego, że jest pięknym i rodzinnym wydarzeniem to niesie ze sobą często wiele stresu dla gospodarzy.
Największym źródłem świątecznego stresu jest gotowanie. Każdy z nas chce, aby kolacja wigilijna wypadła jak najlepiej, ale czy warto się aż tak denerwować?
Jeśli czujesz presję idealnej kolacji również w tym roku, to mam dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci się zrelaksować w kuchni podczas przygotowań.1. Posprzątaj kuchnię kilka dni wcześniej

Bałagan i nieuporządkowanie w kuchni to jedna z przyczyn świątecznego stresu. Posprzątaj kuchnię, opróżnij lodówkę z zalegających i niepotrzebnych produktów (często przeterminowanych) i upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca do przechowywania i gotowania.

2. Zaplanuj i zrób listę

Zrób listę potraw, przejrzyj potrzebne składniki do ich przygotowania. Sprawdź swoje szafki, spiżarkę aby upewnić się czego ci jeszcze brakuje. Zrób zakupy kilka dni wcześniej (szał świątecznych zakupów jest tym większy im bliżej Świąt)

3. Przygotuj część potraw wcześniej i zamroź.

Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Jeżeli możesz to przygotuj część potraw wcześniej i zamroź np. pierogi, uszka, gołąbki.

4. Zaangażuj domowników do pomocy 

Każda pomoc podczas świątecznych przygotowań jest nieoceniona! Skorzystaj z pomocy bliskich, na pewno dla każdego znajdzie się jakieś ciekawe i pożyteczne zajęcie :)

5. Zaplanuj budżet

Duże wydatki to kolejny poważny problem pojawiający się podczas Świąt. Często nie mamy kontroli nad wydawanymi pieniędzmi, w efekcie sięgamy po karty kredytowe. Dlatego warto z wyprzedzeniem zaplanować swoje wydatki i określić swoje możliwości finansowe.

6. Baw się dobrze !

Najważniejsze, aby z przygotowań czerpać jak najwięcej przyjemności i dobrze się przy tym bawić. Jeżeli coś pójdzie nie tak, to nie bierz tego do serca, przecież wokół Ciebie są najbliżsi, a nie szef w pracy! Wspólne kolędowanie na pewno polepszy ci humor!

Tradycyjna Kuchnia

2 komentarze:

  1. Dobry poradnik. Ja akurat nie odczuwam stresu z powodu gotowania, bo po prostu to uwielbiam, a przed Świętami mamy taką tradycję, że gotujemy wszyscy razem. Każdy na Wigilię odpowiedzialny jest za konkretną potrawę. Fajnie jest tak razem pracować i spędzać czas :)

    OdpowiedzUsuń
  2. świetni sposoby będe musial wypróbowac, pozdrawiam :D

    OdpowiedzUsuń