Jak zrobić sushi w tempurze? Podpowiadamy

Masz ochotę na smaczne sushi w Warszawie, ale nie po drodze Ci do żadnego lokalu? Możesz spróbować samodzielnie przyrządzić ten japoński specjał, np. w tempurze. Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym przygotowanie tego dania będzie dużo łatwiejsze.



Tempura to nic innego jak obtoczenie kawałków warzyw czy ryby w cieście i smażenie ich na głębokim tłuszczu. Taka forma przyrządzania przywędrowała do Japonii z Portugalii, bardzo szybko zdobywając uznanie wśród mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni.

Tempura – trudniejsza niż się wydaje, ale...

Przygotowanie sushi w tempurze wydaje się być proste i nieskomplikowane, tymczasem osobom początkującym może nastręczać wielu trudności. Wątpliwość może budzić m.in. temperatura wody, proporcje mąki w zależności od obtaczanego dodatku czy temperatura oleju.

Poniżej kilka najważniejszych zasad, dzięki którym uda się przyrządzić smaczne danie – niczym jak sushi w Warszawie serwowane w najlepszych lokalnych „suszarniach”.

Woda do tempury powinna być bardzo zimna – im niższa temperatura, tym lepiej.
Ciasto powinno przyjąć konsystencję gęstszą niż ciasto naleśnikowe (coś w rodzaju konsystencji ciasta na racuchy).
Olej roślinny należy rozgrzać do temperatury ok. 180oC – ciasto wrzucone na dobrze rozgrzany tłuszcz powinno się zanurzyć do połowy oraz zaraz wypłynąć.

Sushi maki z pieczonym łososiem w tempurze – przepis

To sprawdzony przepis, dzięki któremu zaspokoisz swój apetyt na sushi, a jednocześnie zjesz ciepły posiłek.

Składniki:


200 g łososia
100 g ryżu do sushi
ocet ryżowy
szczypta soli
odrobina cukru
1 małe dojrzałe awokado
ćwiartka białej części pora
pół szklanki mąki pszennej
pół szklanki lodowatej wody
pół jajka
pół łyżeczki sosu sojowego
spora ilość oleju do smażenia.

Ugotuj ryż i odstaw do ostygnięcia. W tym samym czasie upiecz łososia przez ok. 15 minut, a następnie pokrój go na 4 paski. Awokado obierz i pokrój w grube paski. Pora pokrój w piórka i przygotuj chrzan wasabi. Ryż podziel na 4 porcje i każdą z nich ułóż na arkuszu nori. Następnie umieść na nim łososia, smarując obficie chrzanem. Dodaj pora oraz awokado. Zawiń sushi, a brzeg nori zwilż wodą.

Czas na przygotowanie tempury. Mąkę wymieszaj z wodą – tak, by uzyskać gładką masę. Dodaj jedną łyżkę sosu sojowego oraz jajko. Mieszaj dalej aż do uzyskania gęstej konsystencji.

Mocz sushi w tempurze, a następnie wrzucaj na dobrze rozgrzany olej. Smaż przez kilka minut.

O tym pamiętaj

Na koniec jeszcze jedna wskazówka, która dotyczy kolejności smażenia. Do gorącego oleju wrzuć najpierw warzywa, grzyby, a na końcu ryby i owoce morza. Dzięki temu smaki zanurzanych składników nie przejdą innymi – bardziej wyrazistymi.

Masz ochotę na ciepłe sushi w Warszawie? Możesz spróbować przyrządzić je samodzielnie lub zamówić online. Skorzystaj z pośrednictwa portalu gastronomicznego i sprawdź, który lokal proponuje wyśmienite sushi w tempurze. Skosztuj i spróbuj następnie odwzorować jego smak.

Tradycyjna Kuchnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz