5 zasad zdrowego odżywiania

Święta Wielkanocne dobiegają końca… całe szczęście dla mojej wagi! Nie wiem jak u Was, ale u mnie waga chyba oszalała :)  Pora najwyższa coś z tym zrobić. Dlatego Święta (podobnie jak postanowienia noworoczne) to idealny moment, aby zmienić swoje nawyki żywieniowe (lub wrócić do wcześniejszych postanowień)  i zacząć kontrolować swoją wagę. Zanim jednak zaczniecie walkę z niepożądanymi kilogramami, pamiętajcie o tych pięciu podstawowych zasadach zdrowego odżywiania!

1. Woda, woda i raz jeszcze woda!

Chyba najbardziej popularny slogan, powtarzany przez wszystkich dietetyków. Do znudzenia, ale jest jak najbardziej prawdziwy!
Samo picie wody nie powoduje utraty wagi, ale zdecydowania wspomaga ten proces. Picie większej ilości wody powoduje uczucie pełności, w efekcie rzadziej sięgamy po kaloryczne przekąski.  Badania wykazały także, że wypicie pół litra zimnej wody zwiększa tempo metabolizmu o prawie 30%.

2. Jedz śniadanie! Regularność posiłków

Brak czasu, ciągły bieg, a w konsekwencji brak śniadania to podstawowy błąd w każdej zbilansowanej diecie! Prowadzi do niskiego poziomu cukru we krwi, spadku nastroju i efekcie nadrabiania brakujących kalorii i przejadania się później. Skup się na przygotowaniu śniadania złożonego z węglowodanów, chudego białka i zdrowych tłuszczów. Zwiększy to metabolizm, energię i skupienie w ciągu dnia.

3. Jedz warzywa i owoce!

Owoce i warzywa stanowią niskokaloryczne potrawy, pełne błonnika, niezbędnego w każdej zdrowej diecie. W raporcie WHO przedstawiono dowody na to, że jedzenie owoców i warzyw zmniejsza ryzyko otyłości.

4. Ogranicz spożywanie produktów przetworzonych, soli i cukrów

Przetworzona żywność jest wszędzie. Glutaminian sodu, cukier, sztuczne składniki i wiele wiele innych dziwnych substancji jest plagą XXI wieku! Żaden organizm zdecydowanie ich nie potrzebuje.

5. Ogranicz spożywanie tłuszczów zwierzęcych

O tym, że tłuszcze zwierzęce to bomba kaloryczna wie każdy z nas. Ponadto konsekwencją spożywania ich w dużej ilości może być wiele poważnych schorzeń. Alternatywą tłuszczu używanego w potrawach mogą być tłuszcze roślinne, ale także spożywane w minimalnych ilościach.

Czy podejmujesz wyzwanie zdrowszego trybu życia i zbilansowanej diety?

Powiedz tak! Jeżeli natomiast ciągły brak czasu uniemożliwia Ci przygotowywanie zdrowych, pełnowartościowych posiłków to warto skorzystać z oferty firm oferujących catering dietetyczny.  Pamiętaj, że regularność zjadanych posiłków to klucz do sukcesu! Niestety gotowe potrawy oferowane przez popularne sieciówki, a nawet potrawy serwowane w restauracjach często doprawiane są cukrami, dużą ilością soli i innymi niezdrowymi substancjami! Takim daniom mówimy zdecydowane NIE! Ja stawiam na zdrową, urozmaiconą i pyszną dietę. A ty?


Specjalnie dla czytelników bloga Spoko Box uruchomiło kod promocyjny, który daje 15% na każde zamówienie. Wystarczy wpisać TRADYCYJNIE15  !


Tradycyjna Kuchnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz