12 potraw wigilijnych

Według tradycji na świątecznym wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw, symbolizując 12 apostołów.  W większości domów, gospodyni starają się przygotować potrawy, aby stół wigilijny wyglądał pięknie, a serwowane dania miały również znaczenie kulturowe. Wśród potraw powinny znaleźć się przede wszystkim dania z płodów ziemi. Dlatego przygotowane potrawy zawierają ziarna zbóż, miód, grzyby, mak, mające zapewnić dostatek w nadchodzącym roku. 

dania wigilijne


 

Ryby

Ryba jest symbolem chrześcijaństwa, chrztu i odradzania. Wierzenie kulturowe natomiast przypisują im symbol płodności i rodzącego się życia. Zjedzenie ryby na wigilii ma zapewnić zdrowie, dostatek i siłę.

1. Karp 

Przepisy na:

2. Śledź

Przepisy na:
Śledzie w sosie koperkowym3. Zupa rybna

Przepis na:

Grzyby

Niegdyś wierzono, że grzyby umożliwiają nawiązywanie kontaktów ze światem zmarłych. Obecność ich na wigilijnym stole miały zapewnić szczęście oraz dostatek.

4. Uszka z grzybami

Przepis na:

5. Zupa grzybowa

Przepisy na:

6. Paszteciki

Przepisy na:
Kapuśniaczki drożdżowe z kiszonej kapusty


Buraki

Buraki według tradycji mają zapewnić długowieczność i urodę. Kto spożywa je podczas Wigilii 
doczeka sędziwego wieku, będąc bardzo urodziwym.

Kapusta i groch

Tradycja mówi, że kapusta ma magiczną życiodajną moc, która sprawia, że przyroda budzi się do życia na wiosnę. Ma chronić od złego, a także zapewniać siłę i witalność.  Ponadto wierzono, że kapusta z grochem może uchronić przed chorobami.

8. Gołąbki

Przepisy na:

9. Pierogi

Przepisy na:

10. Groch

Przepisy na:

Suszone owoce

Główną rolę w kompocie odgrywają śliwki, które miały odpędzać złe moce, zapewniając pomyślność i szczęście.

11. Kompot z suszu

Przepis na:

Ziarna zbóż, mak, bakalie i miód.

Ziarna zbóż są symbolem nieśmiertelności, życiodajnej mocy, oraz dostatku. Mak natomiast symbolizuje płodność.  Zjedzenie potraw z ich udziałem miały zapewnić pomyślność, bogactwo, a także potomków. Miód z kolei chroni przed złem, zapewnia radość i dostatek. Orzechy od wieków symbolizowały płodność mądrość i pieniądze. 

12. Na słodko

Przepisy na:

Inne przepisy na Wigilię i Święta znajdziecie TUTAJ

Tradycyjna Kuchnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz